pArt Fotografering och fotokonst
- Photographers and photo art. Den naturliga bildbyrån

  • START │ Award utställningar
  • Fine Nature Art
  • Svensk Fotokonst
  • Naturfotografer Norden
  • Sveriges främsta fotografer
  • Gatufotografi gallerier
  • Mats Björklund Utställning!
  • Sök bilder
  • Kontakt
Svenska Naturfotografer | Naturbilder | Hitta din fotograf i Sverige | Pmagi.se | Utställningar av fotografer i världen | | Bildbyrån pArt | Ny fotobok av Mikael Sundberg |

Meny ІІ

Annonsera

Foto Ladan, Remy Brändefalk, fotograf

En utställning av Remy Brändefalk

 Vacker fotokonst av Remy Brändefalk

Presentation av Remy och varukorg för att köpa Remy´s bilder online finns längst ned på denna sida

Alla bilder på denna hemsida är skyddade av upphovsrättslagen

Kattuggla

 

Ekorre

 

Fiskgjuse, aktion

 

Fiskgjuse Lod

 

Babord

 

Brunskog (drönarfoto)

 

Brunskog

 

Gunnarskogs kyrka

 

Norrsken

 

Fiskgjuse med fångst (1)

 

Fiskgjuse med fångst (2)

 

Norrsken, Gunnern (1)

 

Norrsken, Gunnern (2)

 

Norrsken, Gunnern (3)

 

Norrsken, Gunnern (4)

 

Landskapsdimma

 

Häst och ryttare

 

Hästryttare

 

Högerud

 

Skasåsbron, höst (1)

 

Skasåsbron, höst (2)

 

Skasåsbron, höst (3)

 

Norrsken Racken

 

Norrsken Rackenkurva, september 2019

 

 

 

 

Presentation av mig själv:

 

Jag heter Remy Brändefalk och bor med min familj i Arvika Värmland.

Arbetar till vardags som undersköterska på akut medicin avdelningen på sjukhuset i Arvika. 

Mitt fotograferande har funnits med sedan 2012. På min fritid springer jag ultradistans och har rest och gjort äventyr till fots i USA, Cypern, Italien, Thailand. Mitt längsta äventyr är 442 km i Södra USA. Sedan många år har jag flugit drönare, och fotograferat en hel del, natur, landskap, djur och en hel del hus porträtt. Drönaren är ett fantastiskt komplement i mitt fotograferande. Jag använder mig av den senaste Mavic 2 serien av DJI. Min första system kamera köpte jag så sent som 2018. Redan inom ett halvår köpte jag min första fullformats kamera som jag använder än i dag. En Nikon D-750. Min stora passion med system kamera är porträtt av människor. Men även norrsken, djur och natur är en stor passion.

Inför 2021 är jag inbokat för två egna foto utställningar vilket känns fantastiskt kul. Jag kommer ställa ut på Galleri 39 och på Arvika Näringslivs centrum i Arvika. Mitt tema kommer bli drönar porträtt och norrsken.

Jag har haft några av mina foton med Ibland annat Arvika Nyheter, Aftonbladet, Expressen och svensk Jakt och då porträtt, sport fotografier och norrsken.

Mål och drömmar framåt är att få fotografera rovfåglar, och få möjligheten att fotografera norrsken i Norge. Men främst av allt fortsätta fotografera för att det är fantastiskt kul och utvecklande. Jag vill även fortsätta mitt porträtt fotograferande och har några spännande projekt som väntar runt hörnet.

 

Varmt välkommet till mitt galleri.

 

Varma hälsningar

Remy Brändefalk

 

 

 

 

Här kan ni beställa Remys bilder online. Skriv in bildens namn i meddelande. Vi svarar er snarast med ett förmånligt pris och leveranstid 










(Lämna tom)

©FSF Fotografer & Fotokonst. Drivs med N.nu